تبلیغات
روزروشن ..:: پایگاه تخصصی مهدویت - دفاع از کتاب مهدویت در اسلام(مصاحبه با دکتر ساشادینا)

 

تاریخ : یکشنبه 27 شهریور 1390 | نویسنده : مرتضی سعیدی

اشاره

مقاله حاضر، ترجمة جدیدترین مصاحبه با دکتر عبدالعزیز عبدالحسین ساشادینا درباره کتاب ایشان مهدویّت در اسلام -ایده مهدی ( در شیعة دوازده امامی- است. مصاحبة حاضر از آن جهت پر اهمیت است که محور اصلی آن را بررسی جایگاه و تأثیر این کتاب در جامعه آمریکا و اروپا تشکیل می‌دهد

کتاب مهدویّت در اسلام، پایان نامه دکترای ساشادینا در رشتة مطالعات مذهبی دانشگاه تورنتوی کانادا است که در سال 1976 م از آن دفاع کرده است، کمتر کتاب یا مقاله ای را می‌توان یافت که در آمریکا و اروپا در ارتباط با موضوع خاص مهدویّت در اسلام یا موضوع عام مسیح باوری در ادیان، به رشته تحریر درآمده باشد و در فهرست منابع اصلی آن، عنوان کتاب ساشادینا به چشم نیاید.

استناد مستقیم مقالات چاپ شده در دائرة المعارفهای معتبری چون دائرة المعارف دین و دایرة المعارف میرجا الیاده، دائرة المعارف اسلام، دائرة المعارف جهان نوین اسلام به کتاب ساشادینا به عنوان یک منبع درجه اول و همچنین نگارش مدخلهایی چون مهدویّت و مهدی ) توسط دکتر ساشادینا در بعضی از این دائرة المعارفها، نشانگر استناد دین شناسان، اسلام شناسان و شیعه شناسان غربی به برداشتهای دکتر ساشادینا از بحث مهدویّت در اسلام است.

در مصاحبه حاضر، دکتر ساشادینا ابتدا انگیزه اصلی خود از نگارش کتاب مورد بحث را بیان می‌کند، سپس به بعضی از سؤالاتی که پیرامون کتاب وی مطرح گشته است پاسخ می‌دهد. بررسی مسایل تریبون آزاد تورنتو با محوریت حل و فصل بحثهای موجود درباره این کتاب، قسمت بعدی مصاحبه را در بر می‌گیرد، در پایان دکتر ساشادینا با اشاره به ارتباطات کتبی و شفاهی خود با حضرت آیت‌الله العظمی لطف اله صافی گلپایگانی و حضرت آیت‌الله ابراهیم امینی به کمبود منابع درسی و پژوهشی منصفانه در خصوص اسلام شیعی و مخصوصاً مهدویّت در اسلام اشاره می‌کند و جایگاه کتاب خود در میان کتب نوشته شده در مورد مهدویّت در اسلام توسط یهودیان، مسیحیان و بهایی‌ها را متذکر می‌گردد. ایشان نگارش این کتاب را یک توفیق الهی و سبب دستیابی خود به بلوغ فکری و کمال در ایمان به خدا تلقی می‌کند.

پاورقی‌های نقادانه برادر عزیزم جناب آقای دکتر سیدرضی موسوی گیلانی بر قسمتهایی از مصاحبه نیز، ارزش مضاعفی به مطالعه آخرین مصاحبه دکتر ساشادینا در مورد مهدویّت در اسلام بخشیده است.

گفتوگوی دکتر عبدالعزیز ساشادینا1 با سردبیر ساهاکار، منیر دایا2، دربارة کتاب مهدویت در اسلام: (ایده مهدی در تشیع دوازده امامی)3

پرسشهای زیر از سوی منیر دایا، برای عبدالعزیز ساشادینا، نویسنده کتاب مهدویت در اسلام (ایده مهدی در تشیع دوازده امامی) (آلبانی: دانشگاه ایالتی نیویورک، 1980) که از موضوعات مورد بحث در پنج شماره قبلی فدریشن ساهاکار4 بوده، مطرح شده است.

هدف از این پرسشها دستیابی به توضیحات نویسنده دربارة مسائلی است که همواره نگرانیهایی را در جامعه ایجاد می‌کند. دکتر ساشادینا به صراحت و آشکار باور خود را به آیین شیعة دوازده امامی، حتی در بخش نتیجهگیری کتاب، بازگو کرده است. مهمتر اینکه، او در مکاتبة خود با آیت‌الله صافی گلپایگانی (به قسمت ذیل مراجعه کنید)، بار دیگر به اعتقاد خود به دوازده امام پافشاری کرده است.

ما این پرسش‌ها را در بخش نامة خوانندگان- که در پنج شماره پیشین منتشر شد- بیان کردیم و از دکتر ساشادینا خواستیم با کمال صداقت به آنها پاسخ دهد. بدین وسیله فرصت مناسبی برای توضیح بیشتر در اختیار وی قرار دادیم.

هدف اصلی شما از تالیف کتاب مهدویت در اسلام چه بود؟

- هر کسی در جایگاه من باشد، به عنوان یک فرد مؤمن میخواهد به دانسته‌های بیشتری دربارة دین خود دست یابد. همانگونه که همه میدانند من از همان کودکی، به دین خود علاقه داشتم و شیفتة باور به وجود غایب امام دوازدهم(ع) بودم. در زمان تحصیل در مشهد، واقع در ایران، (در سالهای 1966- 1971م) در پی پژوهش دربارة موضوع مهدی در اسلام برآمدم و به گردآوری کتابهای لازم از ایران و عراق پرداختم، تا آنها را همراه خود به کانادا بیاورم.
در دانشگاه تورنتو با مطالعات غرب دربارة اسلام و شیعه آشنا شدم. با آغاز مطالعة این کتابها دربارة موضوعِ [مورد نظر]، بیدرنگ به تعصب آنها برضد مکتب شیعه به ویژه امام غایب در باور شیعة دوازده امامی پی بردم. استاد مشاورم به من پیشنهاد کرد که دربارة موضوع تاریخی رابطة شاه عباس صفوی با امپراتوری عثمانی پژوهش کنم. من پیشنهاد او را رد کردم. در مقابل، تاکید کردم که میخواهم موضوع رسالة خود را احیاگر آینده در اسلام قرار دهم.

اگر مهدویت دراسلام را دربافت پژوهش‌های غرب دربارة مکتب شیعه -که بیشتر به وسیله نویسندگان یهودی و مسیحی (از قبیل ایگناز گلدزیهر5، دوزی6، درام استتر7، مارگولیوس8، برنارد لوئیس9، هنری لامنز10، و دیگران) انجام شده - مطالعة کنیم، این کتاب از چند لحاظ مهم اصلاح دیدگاههای منفی و مغرضانه آنها بر اساس منابع سنی دربارة مکتب شیعه به شمار می‌آید.
اشتراکی پاک در :
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : 3 نفر
بازدیدهای دیروز : 6 نفر
كل بازدیدها : 80 نفر
بازدید این ماه :30 نفر
بازدید ماه قبل : 31 نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب ارسال شده: عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :